3. حضرت زهرا سلام الله علیها

3.17. غذای حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف از همان غذای آسمانی حضرت زهرا سلام الله علیها

از حضرت امام محمّد باقر علیه السّلام نقل می‌شود که فرمودند: «حضرت زهرای اطهر(علیها سلام ) به علی بن ابی طالب (علیه السلام)ضمانت دادند که رسیدگی به امور خانه از قبیل خمیر کردند، نان پختن و آب و جارو کردن خانه را به عهده بگیرند. حضرت علی(علیه السلام) هم ضمانت دادند که امور خارج از خانه از قبیل آوردن هیزم و تهیه طعام را عهده دار شوند. یک روز امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) به فاطمه اطهر علیها السّلام فرمودند: «آیا در خانه غذایی موجود است؟ » فرمودند: «قسم به حق آن خدایی که به تو مقامی والا بخشیده، سه روز است که در خانه غذایی وجود ندارد که برای تو بیاوریم. » 

امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: «پس چرا مرا آگاه نکردی؟ » گفتند: «پدرم رسول خدا صلی اللَّه علیه و آله مرا نهی کرده که از تو چیزی بخواهم. او مرا فرموده است که اگر علی چیزی برای تو آورد بپذیر، وگرنه مبادا از او چیزی خواهش کنی. » راوی می‌گوید: «علی علیه السّلام از خانه خارج شدند. در بین راه با شخصی رو به رو شدند و مبلغ یک دینار از او قرض کردند تا برای اهل خانه خود خورد و خوراکی تهیه کنند. کمی جلوتر با مقداد بن اسود مواجه شدند و به او فرمودند: «برای چه در این موقع روز از خانه خارج شده ای؟ » گفت: «یا امیرالمؤمنین! به حق آن خدایی که این جاه و جلال رفیع را به تو عطا کرده، گرسنگی موجب خروج من از خانه گردیده است. » 

راوی می‌گوید: «از حضرت امام محمّد باقر علیه السّلام پرسیدم: «آیا در آن موقع پیامبر اسلام صلّی اللَّه علیه و آله زنده بود؟ » فرمود: «آری، زنده بود. » امیرالمؤمنین علی ( علیه السلام )به مقداد فرمودند من نیز به همین علت از خانه بیرون آمده و یک دینار قرض کرده ام. اکنون این یک دینار را به تو می‌دهم و تو را بر خویشتن مقدم می‌دارم. » 

علی علیه السّلام آن دینار را به مقداد دادند و به سوی خانه خویش بازگشتند. وقتی به آنجا رسیدند دیدند که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)نشسته و حضرت زهرای اطهر(علیها السلام) مشغول نماز هستند و یک ظرف سر پوشیده نیز مابین ایشان قرار دارد. هنگامی که حضرت زهرا(سلام الله علیها) از نماز فراغت یافتند، ظرف را جلو کشیدند. دیدند کاسه انباشته از نان و گوشت است. امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرمودند: «یا فاطمه! این غذا را از کجا آورده ای؟ » گفتند: «از طرف خدا آمده. {خدا هر کس را که بخواهد رزق و روزی بی حساب می‌دهد. } 

پیامبر اعظم ( صلی‌الله علیه و آله) فرمودند: «یا علی! آیا دوست داری برای تو و زهرای اطهر مثالی بزنم؟ » عرض کردند: «آری. » فرمودند: «تو مثل حضرت زکریا علیه السّلام هستی، زیرا آن حضرت هم زمانی که در محراب عبادت حضرت مریم حاضر شده بود، ظرف غذایی نزد او یافت و از مریم پرسید: «این غذا را از کجا آورده ای؟ » مریم پاسخ گفت: {از طرف خدا آمده. خدا هر کس را که بخواهد رزق و روزی بی حساب می‌دهد. } آنها به مدت یک ماه از غذای آن کاسه می‌خوردند. آن کاسه همان است که حضرت قائم علیه السّلام هم از غذای آن می‌خورند. حضرت امام محمّد باقر فرمودند: «آن کاسه اکنون نزد ما است. »

باب ۳ حدیث ۳۸ جلد ۴۳ بحار الانوار

https://islamiccourse.net/