2. حضرت زهرا سلام الله علیها

2.28. تصمیم متصدی خلافت بر نبش قبر حضرت زهرا سلام الله علیها

 

روایت شده است که سن حضرت زهرای اطهر علیها السلام به هنگام وفات،هجده سال و دو ماه بوده و بعد از پیغمبر خدا صلی الله علیه و اله به مدت هفتاد و پنج روز و براساس برخی روایت‌های دیگر، چهل روز زنده بودند. حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام متصدی غسل و کفن آن بانو شدند. جنازه آن بانوی مظلومه را شبانه به همراه امام حسن و امام حسین علیهم السلام خارج کردند. سپس بر بدن حضرت نماز خواندند و بی آنکه کسی را آگاه کنند، جسد مقدسش رادر بقیع دفن کردند. آنگاه چهل قبر صوری درست کردند تا مکان قبر ایشان تشخیص داده نشود.

 وقتی مردم شنیدند یکدیگر را ملامت کردند و گفتند: «پیغمبر مایک دختر بر جای گذاشت و ما هنگام فوت و نماز و دفن او حاضر نشدیم و ازمحل قبر او نیز آگاه نیستیم تا به زیارت آن برویم. » آن کسی که متصدی امر خلافت بود گفت: «زنان مسلمین را بیاورید تا این قبرها را بشکافند تا جنازه فاطمه را پیدا کنیم، بر آن نماز بخوانیم و قبرش رازیارت کنیم.

وقتی این سخن به گوش حضرت امیرالمومنین علیه السلام رسید، با حالتی غضبناک وچشمانی به رنگ سرخ و در حالی که ذوالفقار را حمایل کرده بودند از خانه بیرون آمدند. امیر المومنین علیه السلام با همین حالت آمدند تا وارد بقیع شدند که آن عده در آن گردآمده بودند. آنگاه فرمودند: «اگر یکی از این قبرها را بشکافید، این شمشیر را در میان شما می‌گذارم! » پس از این ماجرا بود که آن عده از بقیع خارج شدند.

باب ۷ جلد ۴۳ بحارالانوار حدیث ۴۱

https://islamiccourse.net/