22. عید غدیر

22.5. آیات قرآن درباره امیرالمومنین علیه السلام ه)زخرف ۵۷_۶۱

عبدالرحمن بن أبی لیلی گفت: علی علیه السّلام به من فرمود: مَثَل من در این اُمت مَثَل عیسی بن مریم است که عده ای در محبت او غلوّ کرده و به همین سبب هلاک شدند و عده ای دیگر با او دشمنی کردند و آنها هم هلاک شدند و جمعی راه اعتدال درباره او پیش گرفتند و رستگار شدند. 

باز امام باقر علیه السّلام و او از پدران بزرگوارش علیه السّلام روایت می‌کند که: در حالی که پیامبر صَلی الله علیهِ و آله در جمع صحابه بود و علی علیه السّلام از دور می‌آمد، فرمود: به راستی که شباهت‌هایی با عیسی بن مریم داری و اگر بیم نداشتم که قومی از امت من همان سخنان نصاری را که درباره عیسی بن مریم گفتند درباره تو بگویند، سخنی درباره تو می‌گفتم که بر هر جمعی از مردم که بگذری، خاک پایت را به عنوان تبرّک با خود ببرند. جمعی از حاضران مجلس از این سخن رسول خدا صَلی الله علیهِ و آله به خشم آمده و با خود به رایزنی پرداخته سپس می‌گفتند: محمد تا پسرعمویش را مَثَلی برای بنی اسرائیل قرار ندهد، دست بردار نیست! سپس این آیه نازل گردید. ...

مولف: ابن بطریق در«المستدرک» با سند الحافظ ابو نعیم تا ربیعۀ بن ناجد گفت: علی را شنیدم که می‌گوید: این آیه در حقّ من نازل شده است: «وَ لَمَّا ضُرِبَ ابْنُ مَرْیَمَ مَثَلاً إِذَا قَوْمُکَ مِنْهُ یَصِدُّون». 

تفسیر فرات: سعید بن الحسین بن مالک با سند خود از ربیعۀ، نظیر این حدیث را نقل کرده است. -. تفسیر فرات: ۱۵۱ - 

مولف: سیّد حیدر در «الغرر» از کتاب «منقبۀ المطهّرین» ابو نعیم با دو سند از ربیعه مانند این حدیث را روایت کرده است

باب۱۰ مجلد۳۵ بحارالانوار حدیث۴. 

https://islamiccourse.net/